Sčítanie, druhý krát.

Autor: Michal Hruška | 27.5.2011 o 15:28 | (upravené 27.5.2011 o 18:42) Karma článku: 5,53 | Prečítané:  1823x

Nedá mi to a napíšem ešte druhý článok k sčítaniu. Najprv si vyjasnime pojmy a dojmy. Názov - „Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2011" je len názvom a v skutočnosti sa o sčítanie v pravom slova zmysle nejedná. Teda nejde o fyzické spočítanie ľudí.

Nejedná sa o sčítavanie, lebo štát veľmi dobre vie koľko nás je. Z matriky a z registra obyvateľov si vie a aj si už vytiahol potrebné údaje o obyvateľoch. Teda vie presné číslo počtu obyvateľov. Správne by sa táto „akcia" mala volať - „SOCIOLOGICKÉ DOPYTOVANIE SA OBYVATEĽSTVA 2011". Lebo to o čo v skutočnosti ide, je zistiť stav spoločnosti zo sociologického hľadiska. Teda aká je úroveň bývania (to sú tie otázky o tom či máte toaletu v dome), vzdelanostná úroveň, stav pracovnej sily (kde a ako dochádzate za prácou) a podobne.

Čo sa týka anonymity (písal som o nej aj TU) tá určite pri tejto akcii nehrozí. Ale to štát ani netají a tá sa pri takomto akte zabezpečiť ani nedá, ak májú byť výstupy relevantné. Anonymita sa dá dosiahnuť len ak by sa jednalo o nejaký prieskum (teda na vybranej vzorke respondentov by ste anonymne, bez mena, niekde na ulici odpovedali na otázky - ak Vám hocičo príde na domácu adresu tak sa určite nejedná o anonymnú aktivitu). Ale ako vieme, prieskumy sú od reality poriadne vzdialené, takže sa dostávame opäť k jednotlivému dopytovaniu sa obyvateľov. A tu je jadro problému a to ako zabezpečiť to, aby získané dáta boli relevantné, teda neboli duplicitne zaznamenané, v porovnaní k dosiahnutiu čo najväčšej anonymity. U nás sa zvolili identifikátory, ktoré počas obdobia spracovávania budú spárované s tlačivom a po prečesaní dvojitých dát, budú odstránené. Kompromis, keď si uvedomíme, že napr. v Česku museli vpisovať do hárkov aj rodné číslo a vo Švajčiarsku aj číslo pasu (TU). Aby som to zhrnul, zneužiť spárované údaje je možné v čase od odovzdania hárku po spracovanie v systéme ŠÚ, teda v období niekoľkých mesiacov.

A ešte poznámka k blogu anonymného sčítacie komisára. V ňom v paragrafe 8 naznačuje, nejaké „štátne sprisahanie" a divadielko proti obyvateľom. „Pred vami musím hrať divadielko, nesmiem obálky ani otvárať, ani pozerať údaje v nich, lebo "to je vaše" a nesmiem to vidieť. Avšak to, že to isté, čo vy máte v obálke, ja mám na tlačive D - zoznam osôb v dome, vám už nikto nepovie." Sugestívne naznačuje, že on disponuje našimi súkromnými informáciami na tlačive D. Čo teda na tom tlačive D je? Nič iné ako meno s adresou osôb, ktorých sa v danom objekte dopytuje tie nešťastné sociologické otázky. Teda má tam len to, čo je verejne známe (aj meno máte na schránke, na zvončeku, na dverách). Že v byte bývate napríklad štyria, s dvomi deťmi - tí čo ste prihlásený na trvalý pobyt. Žiadne mega tajomstvo.                                                        Doplnené 27.5. o 18:40 o link z diskusie, kde je na stránke ŠÚ, napísané: "Sčítací komisár má k dispozícii osobitný formulár s predtlačenými menami a priezviskami obyvateľov v jeho sčítacom obvode."

Záver: Žiadne sčítanie obyvateľov ale sociologické dopytovanie obyvateľov!!!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

KOMENTÁRE

Na obranu bratislavskej kaviarne

Kaviareň je so svojím dešpektom k spiatočníctvu pre vidiek trvalou výzvou.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.


Už ste čítali?