Sčítanie, druhý krát.

Autor: Michal Hruška | 27.5.2011 o 15:28 | (upravené 27.5.2011 o 18:42) Karma článku: 5,53 | Prečítané:  1844x

Nedá mi to a napíšem ešte druhý článok k sčítaniu. Najprv si vyjasnime pojmy a dojmy. Názov - „Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2011" je len názvom a v skutočnosti sa o sčítanie v pravom slova zmysle nejedná. Teda nejde o fyzické spočítanie ľudí.

Nejedná sa o sčítavanie, lebo štát veľmi dobre vie koľko nás je. Z matriky a z registra obyvateľov si vie a aj si už vytiahol potrebné údaje o obyvateľoch. Teda vie presné číslo počtu obyvateľov. Správne by sa táto „akcia" mala volať - „SOCIOLOGICKÉ DOPYTOVANIE SA OBYVATEĽSTVA 2011". Lebo to o čo v skutočnosti ide, je zistiť stav spoločnosti zo sociologického hľadiska. Teda aká je úroveň bývania (to sú tie otázky o tom či máte toaletu v dome), vzdelanostná úroveň, stav pracovnej sily (kde a ako dochádzate za prácou) a podobne.

Čo sa týka anonymity (písal som o nej aj TU) tá určite pri tejto akcii nehrozí. Ale to štát ani netají a tá sa pri takomto akte zabezpečiť ani nedá, ak májú byť výstupy relevantné. Anonymita sa dá dosiahnuť len ak by sa jednalo o nejaký prieskum (teda na vybranej vzorke respondentov by ste anonymne, bez mena, niekde na ulici odpovedali na otázky - ak Vám hocičo príde na domácu adresu tak sa určite nejedná o anonymnú aktivitu). Ale ako vieme, prieskumy sú od reality poriadne vzdialené, takže sa dostávame opäť k jednotlivému dopytovaniu sa obyvateľov. A tu je jadro problému a to ako zabezpečiť to, aby získané dáta boli relevantné, teda neboli duplicitne zaznamenané, v porovnaní k dosiahnutiu čo najväčšej anonymity. U nás sa zvolili identifikátory, ktoré počas obdobia spracovávania budú spárované s tlačivom a po prečesaní dvojitých dát, budú odstránené. Kompromis, keď si uvedomíme, že napr. v Česku museli vpisovať do hárkov aj rodné číslo a vo Švajčiarsku aj číslo pasu (TU). Aby som to zhrnul, zneužiť spárované údaje je možné v čase od odovzdania hárku po spracovanie v systéme ŠÚ, teda v období niekoľkých mesiacov.

A ešte poznámka k blogu anonymného sčítacie komisára. V ňom v paragrafe 8 naznačuje, nejaké „štátne sprisahanie" a divadielko proti obyvateľom. „Pred vami musím hrať divadielko, nesmiem obálky ani otvárať, ani pozerať údaje v nich, lebo "to je vaše" a nesmiem to vidieť. Avšak to, že to isté, čo vy máte v obálke, ja mám na tlačive D - zoznam osôb v dome, vám už nikto nepovie." Sugestívne naznačuje, že on disponuje našimi súkromnými informáciami na tlačive D. Čo teda na tom tlačive D je? Nič iné ako meno s adresou osôb, ktorých sa v danom objekte dopytuje tie nešťastné sociologické otázky. Teda má tam len to, čo je verejne známe (aj meno máte na schránke, na zvončeku, na dverách). Že v byte bývate napríklad štyria, s dvomi deťmi - tí čo ste prihlásený na trvalý pobyt. Žiadne mega tajomstvo.                                                        Doplnené 27.5. o 18:40 o link z diskusie, kde je na stránke ŠÚ, napísané: "Sčítací komisár má k dispozícii osobitný formulár s predtlačenými menami a priezviskami obyvateľov v jeho sčítacom obvode."

Záver: Žiadne sčítanie obyvateľov ale sociologické dopytovanie obyvateľov!!!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?