Sme anonymné ovce?

Autor: Michal Hruška | 24.5.2011 o 16:25 | (upravené 24.5.2011 o 17:49) Karma článku: 10,99 | Prečítané:  2535x

V súčasnej hystérii okolo sčítania obyvateľov sme akosi zabudli na to, že väčšina citlivých údajov, ktoré vypĺňame už poletuje po svete v rôznych, nie len štátnych, ale aj súkromných rukách. V dobe keď naše iPhony zhromažďujú údaje o našom pohybe, keď naša banka vie nie len to kde pracujeme, ale aj koľko zarábame, keď náš telefónny operátor vie viac ako naši partneri (napríklad s kým si telefonujete a sms-kujete o druhej v noci) - tak v tejto dobe si vybíjame našu frustráciu z toho, že nie sme anonymní na Štatistickom úrade, pri relevantnom zbere dát, ktoré sa deje raz za desať rokov.

 Shooty

Dnes riešime hystériu z toho, že nejaký úrad bude vedieť, že napríklad nejaký Mišo Hruška je veriaci, že bude vedieť kde presne býva, kde pracuje. A pri tom väčšina ľudí úplne denne poskytuje svoje osobné údaje súkromným firmám - napríklad rôzne vernostné karty, kde za maličkú výhodu (lacnejší nákup) získa súkromná firma povolenie na niekoľko ročný zber dát o Vašej osobe, o Vašom nákupnom správaní. Kde bežne pri nákupe alebo registrácii na internete zaškrtávate obchodné podmienky, že súhlasíte, že Vaše údaje môžu byť poskytnuté tretej strane na marketingové účely (napr. facebook). Sme v dobe keď Vaša banka vie kde pracujete a koľko zarábate a nie len vtedy ak máte hypotéku a tieto údaje ste jej dali pri žiadosti o hypotéku, ale aj v prípade keď Vám chodí výplata priamo na účet. (Osobne poznám pár žien spoza bankového okienka, ktoré si takto našli partnerov). Ak máte akúkoľvek platobnú kartu, tak sa vie banka ľahko dopátrať kde sa pohybujete, respektíve kde s ňou platíte.

Najcitlivejšie údaje, ktoré máme sú meno, dátum narodenia, rodné číslo a adresa. Všetko to, čo je uvedené na občianskom preukaze. A teraz si spomeňte koľkým rôznym, nie len úradom, ale hlavne súkromným firmám tento preukaz predkladáte, koľké si z neho robia fotokópie. Každý deň ho predkladáte pri uzatváraní poistiek, pri uzatváraní zmlúv (internet, mobilný operátor,...) pri rôznych konaniach, dedičské, priestupkové (dávame ho revízorom v električke!!!) A vždy tieto údaje ostávajú v ich databázach.

Naše údaje lietajú všade okolo nás, mimo našej kontroly. A teraz sa pár jedincov rozhodlo, že spustí mediálnu hystériu ohľadne možného zneužitia dát pri zbere štatistickým úradom. Osobne si myslím, že mojim osobným údajom hrozí menšia možnosť zneužitia Štatistickým Úradom ako zneužitia súkromnými firmami na obchodné a marketingové aktivity.

 

A ešte druhá poznámka. Veľa ľudí sa nehodlá zapojiť do sčítania s argumentom, že štát už všetky relevantné údaje má a teda nech si ich sám poskladá do potrebnej štruktúry pre ŠÚ. A títo hrdinovia sa bijú do hrude, že oni v žiadnom prípade nebudú štátu poskytovať duplicitne svoje údaje. A tí istí ľudia v marci vyplnili daňové priznanie, potom vyplnili zdravotné priznanie, kde duplicitne opísali údaj z DP a pekne potichu to každí rok odovzdávajú na príslušný úrad. Presne týmto ľuďom je zaťažko raz za desať rokov vyplniť sčítací hárok.

Sa mi páči ako ľudia očakávajú, že štát bude mať natoľko prepojené systémy aby vedel všetky údaje sám dať do potrebnej štruktúry pre ŠÚ. V čase keď najväčším informatizačným činom tohto štátu sú obstarožné počítače pre školy a neprepojené informačné systémy v jednom jedinom úrade, v Sociálnej Poisťovni.

Ale skúsim si predstaviť, že dospejeme do takého bodu, že bude existovať natoľko sofistikovaný počítačový systém, že všetky údaje, ktoré dnes poskytujeme pri sčítaní, sa budú vedieť prideliť automaticky. Takže štát bude mať centrálnu evidenciu: meno, adresa, r.č., zamestnanie, výška platu, výška zaplatených daní, ... . Váš iPhon im povie, že každú nedeľu chodíte do kostola, takže asi budete veriaci. A šup do kolónky Vám napíšu veriaci. Čo na tom, že Vy pri tom budete chodiť iba do zmrzlinového stánku, ktorý je nalepený na kostol. Budú mať všetky potrebné informácie, ktoré si vyhodnotia ako sa im bude hodiť a vy ani len nebudete vedieť ako. Práve preto sa čudujem, že ľuďom vadí, že si sami možu vybrať a napísať do sčítacieho hárku to, ako a čím sa cítia byť a čo im vyhovuje. A hlavne vedia aké dáta a komu poskytujú.

 

Preto na záver už len drobná rada. Ak ste príležitostná pracovná sila vyplácaná cash, bez kreditnej karty a bankového účtu, bez mobilného telefónu, bez internetu, sledujúc TV cez terestriálnu anténu, nemáte zdravotné poistenie, ani vodičský preukaz a občiansky ste na protest spálili už dávno - rozhodne sa do sčítania nezapájajte! Aj keď pochybujem, že by Vás vôbec sčítací komisár navštívil. Ale ak sa ten lišiak náhodou zastaví a dá Vám sčítací hárok nevypĺňajte ho a čo je najhlavnejšie, zbavte sa identifikátora! Najlepšie poliať kečupom a skonzumovať. No a ostatním určite nehrozí o nič väčšia strata anonymity akú mali doteraz.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?