Taká malá trafika pre otca

Autor: Michal Hruška | 11.2.2011 o 6:30 | Karma článku: 10,70 | Prečítané:  1905x

Moja fiktívna analýza blogu M. Poliačika, k politickej nominácii svojho otca za prednostu krajského pozemkového úradu. Zatiaľ mi z toho vychádza uplakané decko.               Nadpis M.P.: „Nepoznáte niekto mojich zvyšných 19 duší?“ – Preklad: Hrozne ma urazilo, čo povedal Matovič o 20 trafikantoch pre poslanca. Ja mám len jedného – aj to odborníka.

Podnadpis M.P.: „Môj otec je prednostom krajského pozemkového úradu v Trenčíne. Bol menovaný ministrom pôdohospodárstva ako nominant strany SaS." Preklad: Mám trochu výčitky svedomia, lebo sme tu pred voľbami hovorili, že chceme priniesť zmenu. Potrebujem to zo seba dostať von - na verejnosť - ako prvý kým to nevypátra niekto iný - potom by z toho mohol byť problém.

Text M.P.: „Pracoval na pozemkovom úrade v Považskej Bystrici 8 rokov. Predtým dlhé roky na Okresnom stavebnom podniku. Naprojektoval v našom regióne cesty, vytyčoval mnohé pozemky osobne, pozná históriu infraštruktúry, kde, čo a ako bolo stavané aj aké kde boli so stavbami problémy. Ako horolezec a turista preliezol okolité lesy krížom krážom. Je študovaný inžinier, kvalifikovaný geodet a podľa mnohých kolegov aj dobrý odborník." Preklad: Bol to obyčajný radový geodet, ktorý pracoval v teréne. Nikdy neriadil ani len malú kanceláriu, ale prírodu má rád. Má veľa kolegov, ktorí chcú kariérne rásť.

Text M.P.: „Ak by otec na miesto krajského šéfa nemal znalosti a kvalifikáciu, bol by som prvý, ktorý by bol proti jeho menovaniu." Preklad: Áno DOSADIL som svojho otca za prednostu a bol som za jeho menovanie. Má na to kvalifikáciu. Buďte radi, že som z neho neurobil riaditeľa daňového úradu.

Text  M.P.: „V momente, keď sa dozvedel, že bude menovaný v Trenčíne, odstúpil pred komunálnymi voľbami z kandidátky do mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici, kde ho nenominovalo SaS, ale Strana zelených, ktorej je členom a za ktorú kandidoval aj pred štyrmi rokmi. A to z dôvodu, že sa chcel naplno venovať novej práci." Preklad: Sme rodina, ktorá to skúša v rôznych stranách. Ten kto uspeje, sa postará o tých ostatních, ktorí len prezlečú kabáty.

Text M.P.: „Samozrejme sa mi systém straníckych nominácií nepáči. Tie reči o teplom miestečku pre otecka nie sú príjemná vec. Bol by som oveľa radšej, keby sa otec mohol prihlásiť do poriadneho výberka. V štátnej aj verejnej správe by mal fungovať klasický rebrík profesionálneho rastu, kde človek vie, že ak odvádza dobré výkony, slúži občanom a zlepšuje svoju kvalifikáciu, postúpi vyššie. U nás to platí len po určitú hranicu, ďalej sú už len politickí nominanti." Preklad: Nehovorím zložito, používam infantilné výrazy - som jeden z vás, z ľudu. Stále trvám na tom, že meníme politickú kultúru. Otec sa chcel prihlásiť do výberového konania (odborne výberka) ale nebolo vypísané. Tak čo mal robiť? Prišiel za mnou. To nie je rodinkárstvo! Okrem toho my sme sľúbili, že rodinkárstvo zastavíme. A to sme aj splnili. Zastavili sme rodinkárstvo predchádzajúcej vlády a dosadili sme odborníka. Prečo by mal byť tento odborník diskriminovaný za to že je môj otec.

Text M.P.: „A záleží na každej vládnucej garnitúre, či urobí kompletnú čistku alebo vypíše na všetky pozície výberové konania. Sú vraj strany, ktoré svojimi členmi, ich rodinou a známymi zaplnia budovu od kominára po kuriča, iné sa uspokoja s riadiacimi funkciami. Niektorí vyberajú podľa straníckeho trička, iní podľa odbornosti." Preklad: Iní to robia horšie a majú  viac trafikantov ako moja strana a ja osobne mám len jedného. Je to také ťažké pochopiť?! Iba jedného! A je to môj otec. Mimochodom odborník. Za to ručím. Však som ho sám vyberal a my sme sľúbili, že odbornosť bude na prvom mieste. Takže na prvom mieste to je odborník, až potom môj otec. Aj doma sme mu tak hovorili, že "ODBORNÍK".

Text M.P.: „V SaS sme práve odbornosť dali na prvé miesto. Rovnako, ako pri výbere členov, aj pri obsadzovaní miest v štátnej a verejnej správe sme v prvom rade dbali na profesionálny a morálny kredit ľudí. Môj otec je odborník vo svojom obore a na pozíciu veľmi vhodný kandidát." Preklad: A v kolektíve je môj otec veľmi obľúbený. Na toto isté sme dbali aj pri výbere ostatných kandidátov. Obľúbený!!! U predsedu, u podpredsedov, proste musíme ho dobre poznať. Hádam si nepustíme medzi seba cudzieho človeka.

Text M.P.: „Na prácu svojho otca som hrdý a nemám problém kedykoľvek sa k nemu prihlásiť. Podľa Igora Matoviča však teraz budem vazalom strany, poslušne stláčať hlasovacie tlačítko a triasť sa o otcovu stoličku vždy, keď nebodaj budem mať na niečo iný názor. A o stoličky ešte ďalších deviatich alebo devätnástich, o ktorých ale ešte neviem, kde sú a čo robia." Preklad: Do kelu, toto mi fakt nenapadlo, že mi môžu otca vyhodiť ak nebudem hlasovať ako mi povie moje svedomie v poslaneckom klube. 

A už je fakt najvyšší čas opýtať sa otca kto sú tí 19 kolegovia, ktorých si na kraj doniesol so sebou. Vyzerám ako úplný idiot, že nepoznám všetkých svojich nominantov.

Text M.P.: „Ale ono to funguje celkom inak - ak má koaličný poslanec na niečo iný názor, tak to povie vopred a ostatní koaliční partneri sa podľa toho zariadia. Sadnú si, rokujú, a až keď sa dohodnú, predstúpia pred poslancov s hotovou vecou. Intenzívna diskusia prebieha na všetkých úrovniach - v poslaneckých kluboch, pracovných skupinách pri ministerstvách, na výboroch, v straníckych centrálach a keď všetko zlyhá, tak na úrovni koaličnej rady." Preklad: Ak mám na niečo iný názor ako moje svedomie v poslaneckom klube, tak si ma zavolajú na koberček. Najprv do poslaneckého klubu. Ak to nezaberie tak do nejakej menšej, nalepšie pracovnej skupiny okolo dotknutého ministra alebo na výbor. Ak neuspejú ani tu, zavolajú si ma na koberček do centrály našej strany - a to už je, poviem Vám, poriadny „prúšvih". Ak som dosť odolný a stále som nenašiel to správne svedomie, tak si ma predvolajú všetci najvyšší, na koaličnú radu. Sem som to ešte neeskaloval, bojím sa o miesto svojho otca.

Text M.P.: „Ja som už bol spolu s kolegom Martinom Feckom u ministra Simona kvôli zákonu o reštitúciách, s Pavlom Hrušovským predrokovať vznik pracovnej skupiny k zmene zákona o Ústave pamäti národa, kde nás dnes zastupuje Jofo Viskupič, kvôli financovaniu centier voľného času som lietal dva mesiace a šiel s tým až na koaličnú radu. Nikde ma nikto nevyhodil z dverí a neprikázal mi slepú poslušnosť k strane a vodcovi. Každú schôdzu sa stane, že nejaký poslanec má s niečím problém a je vždy potrebných mnoho rozhovorov, než sú všetky spory zažehnané." Preklad: Stáva sa pomerne často, že niekomu treba povedať aké má byť jeho svedomie. Aj mne to už vysvetľovali, aj Martinovi Feckovi a aj Jofovi Viskupičovi (stále tie zdrobneniny). Svoje svedomie som našťastiel našiel na správnom mieste a tak som zachránil 20 pracovných miest a ušetril som štátu na odstupnom.

Text M.P.: „Schvaľujem Igorovu snahu o zverejnenie všetkých straníckych nominácii. Strany by si mali za svojimi ľuďmi stáť a tiež za nich niesť zodpovednosť. A keď niečo zmrvia, odvolať. Pri tom množstve ľudí sa vždy nájde nepodarok, podstatná je reakcia a konzistentnosť, to na dlhej trati zaváži." Preklad: Matovič mal pravdu. Máme obrovské množstvo trafikantov, nestíhame ich kontrolovať a riadiť. Preto je dôležité v prípade zlyhania niektorého z nich, aby sme sa z toho vykrútili. Dobrý je napríklad nejaký blog, ktorý bude znieť úprimne. Napríklad, že sa k niečomu priznávame, ale bude zaobalený do kritiky a v podstate v ňom nič nepovieme.

Text M.P.: „Ale reči o tom, že každý máme 10 alebo 20 duší po rôznych trafikách a tým máme zviazané ruky, to je učebnicový príklad odbruchého zprstavýcucku. Ak chce byť Igor taký geroj, mal by spolu s odhaľovaním prepojení v správe štátu navrhnúť aj spôsob, akým veci vylepšiť." Preklad: Všetko čo som tu doteraz napísal nie je pravda. Hlboko sa ma dotýkajú tvrdenia, že by som mal mať 20 trafikantov alebo, že by som bol vo svojom hlasovaní neslobodný, poprípade, že nemám svedomie.       Nech Matovič navrhne, kde som mal zamestnať svojho otca, keď je taký múdry!!!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?